DOMOWE LECZENIE


Ostre Zapalenie Zatok - Algorytm Postępowania wg EPOS 2020{Drugi z 9 filmów, który podsumowuje najnowsze badania na temat diagnostyki i leczenia zapaleń nosa i zatok. . Oglądalność, zainteresowanie, oceny: 221, czas trwania 6m 53s, ocena 12, reakcje 6.

Wasze komentarze:


Ostre Zapalenie Zatok - Algorytm Postępowania wg EPOS 2020

- Bardzo dziękuję za serię tych filmów doktorze,
rezydent ORL
- Algorytmy nie działają, zapalenia jeżeli są regularne trzeba indywidualnie poznać i samemu wiedzieć kiedy jest pora na antybiotyk. U mnie w ostrej fazie sterydy bardzo pogarszały sytuację. Jak dotąd nie wymyślono nic lepszego nic pseudoefedryna najlepiej w połączeniu z ibuprofenem, nic tak doskonalone obkurczająco nie działa na śluzówkę zatok jak pseudoefedryna. Ostre zapalenie zawsze wynika tylko i wyłącznie z tego, że zatoka nie ma ujścia, po operacji jak mamy poszerzone ujścia rzadko dochodzi do zapaleń. W USA już coraz powszechniej robi się balonikowanie i dodatkowo IN OFFICE w znieczuleniu miejscowym w gabinecie, pozwala to uniknąć pełnej operacji fess w przyszłości. W Polsce dopiero jeden lekarz robi balonikowanie w gabinecie, bez pełnej narkozy, przynajmniej tak pokazuje Internet. Reszta mówi, że nie wolno trzeba uśpić bo się pan poruszy i nerw wzrokowy uszkodzony. Brak szkoleń i brak sprzętu do balonikowania (tańszego).
- Takie algorytmy to początek końca lekarzy, mianowicie automatyzacja. Swoją drogą algorytmy są skuteczne w większości przypadków jednak "nos" i doświadczenie lekarza chyba jest ważniejsze. Właściwie kiedyś nie spotykało się w gabinecie żeby lekarz grzebal w książeczce pod stołem, a teraz to nagminne...
- Doktorze co to może być. Za każdym razem jak mam pozycje leżącą. Dostaje katar. A i mam pytanie czy moge podesłać zdjecie z moim złamaniem nosa czy jest szansa na operacje. Nie oddycham jedna stroną.. Nikt mi nie potrafi pomóc..