Domowe Leczenie

blog o zdrowiu

Leczenie

Ziołowe płukanki na łagodzenie bólu zębów

Ból zębów może być nie tylko uciążliwy, ale również sygnałem poważniejszych problemów zdrowotnych. Warto jednak znać domowe sposoby, które mogą przynieść ulgę w oczekiwaniu na wizytę u dentysty. Jednym z takich sposobów są ziołowe płukanki do ust, które dzięki swoim naturalnym właściwościom mogą łagodzić ból i dezynfekować jamę ustną. W tym artykule przedstawimy składniki, które są znane ze swoich właściwości łagodzących ból zębów, oraz pokażemy, jak przygotować i stosować domowe płukanki.

Składniki łagodzące ból zębów

Wiele ziół i naturalnych składników posiada właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz antyseptyczne, które mogą być pomocne w łagodzeniu bólu zębów. Oto kilka z nich:

 • Goździki – zawierają eugenol, naturalny związek o silnych właściwościach przeciwbólowych i antyseptycznych. Eugenol jest często stosowany w stomatologii jako środek znieczulający.
 • Mięta pieprzowa – znana ze swoich właściwości przeciwbólowych i kojących. Olejek miętowy może pomóc w łagodzeniu bólu zębów i zapalenia dziąseł.
 • Szałwia – ma właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, które mogą pomóc w walce z infekcjami jamy ustnej.
 • Rumianek – jest ceniony za swoje właściwości przeciwzapalne i kojące, co może przynieść ulgę w bólu zębów.

Wykorzystanie tych składników w domowych płukankach może pomóc w łagodzeniu bólu zębów i utrzymaniu higieny jamy ustnej.

Jak stosować domowe płukanki do ust

Przygotowanie i stosowanie domowych płukanek do ust jest proste i nie wymaga dużo czasu. Oto kilka przepisów na płukanki, które mogą pomóc w łagodzeniu bólu zębów:

Płukanka z goździków

Składniki:

 • 1 łyżeczka mielonych goździków
 • 1 szklanka gorącej wody

Sposób przygotowania:

 1. Zalej mielone goździki gorącą wodą.
 2. Odstaw na 20 minut, aby składniki mogły się zaparzyć.
 3. Przecedź płyn i poczekaj, aż ostygnie do temperatury pokojowej.

Sposób użycia:

Płucz jamę ustną przygotowaną płukanką przez około 30 sekund, a następnie wypluj. Stosuj 2-3 razy dziennie, szczególnie po posiłkach i przed snem.

Płukanka miętowa

Składniki:

 • 1 łyżka suszonej mięty pieprzowej
 • 1 szklanka gorącej wody

Sposób przygotowania:

 1. Zalej suszoną miętę gorącą wodą.
 2. Odstaw na 10 minut, aby składniki mogły się zaparzyć.
 3. Przecedź płyn i poczekaj, aż ostygnie do temperatury pokojowej.

Sposób użycia:

Płucz jamę ustną przygotowaną płukanką przez około 30 sekund, a następnie wypluj. Stosuj 2-3 razy dziennie, aby złagodzić ból i odświeżyć oddech.

Płukanka z szałwii

Składniki:

 • 1 łyżka suszonej szałwii
 • 1 szklanka gorącej wody

Sposób przygotowania:

 1. Zalej suszoną szałwię gorącą wodą.
 2. Odstaw na 15 minut, aby składniki mogły się zaparzyć.
 3. Przecedź płyn i poczekaj, aż ostygnie do temperatury pokojowej.

Sposób użycia:

Płucz jamę ustną przygotowaną płukanką przez około 30 sekund, a następnie wypluj. Stosuj 2-3 razy dziennie, aby zmniejszyć ból i zapobiec rozwojowi infekcji.

Domowe płukanki do ust mogą być skutecznym sposobem na łagodzenie bólu zębów i utrzymanie higieny jamy ustnej. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one wizyty u dentysty, szczególnie gdy ból zębów jest silny lub utrzymuje się przez dłuższy czas. Regularne wizyty u specjalisty oraz odpowiednia higiena jamy ustnej są kluczowe dla zdrowia zębów i dziąseł.