Domowe Leczenie

blog o zdrowiu

Leczenie

Korzyści z kąpieli owsianej w leczeniu problemów dermatologicznych.

Kąpiel owsiana jest naturalnym i skutecznym sposobem na łagodzenie różnych problemów dermatologicznych. Od wieków stosowana przez naszych przodków, dziś ponownie zyskuje na popularności jako metoda domowego leczenia. Bogata w antyoksydanty i przeciwzapalne właściwości, kąpiel owsiana może pomóc w leczeniu takich problemów skórnych jak egzema, łuszczyca, trądzik, a także suchość i swędzenie skóry. W tym artykule przyjrzymy się bliżej korzyściom płynącym z kąpieli owsianych oraz jak prawidłowo przygotować taką kąpiel w domowym zaciszu.

Korzyści kąpieli owsianej

Kąpiel owsiana oferuje wiele korzyści dla skóry, co czyni ją idealnym rozwiązaniem dla osób borykających się z różnorodnymi problemami dermatologicznymi. Oto niektóre z najważniejszych korzyści:

 • Łagodzenie podrażnień i swędzenia: Ows zawiera związki zwane avenantramidami, które mają silne właściwości przeciwzapalne i pomagają łagodzić swędzenie oraz podrażnienia skóry.
 • Nawilżanie skóry: Kąpiel owsiana pomaga w utrzymaniu naturalnej bariery ochronnej skóry, zapewniając jej odpowiednie nawilżenie i zmiękczenie.
 • Łagodzenie objawów egzemy i łuszczycy: Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i nawilżającym, kąpiele owsiane mogą pomóc w łagodzeniu objawów egzemy i łuszczycy.
 • Delikatne oczyszczanie: Ows zawiera saponiny, które są naturalnymi środkami czyszczącymi, delikatnie usuwając brud i olej ze skóry bez podrażnienia.

Te korzyści sprawiają, że kąpiel owsiana jest doskonałym, naturalnym sposobem na poprawę stanu skóry, szczególnie gdy tradycyjne metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów lub są zbyt inwazyjne.

Jak przygotować kąpiel owsianą?

Przygotowanie kąpieli owsianej w domu jest proste i nie wymaga dużo czasu. Oto krok po kroku, jak to zrobić:

 1. Wybierz odpowiedni rodzaj owsa: Do kąpieli najlepiej nadaje się koloidalna owsianka, która jest drobno zmielonym owsen. Można ją kupić w sklepie lub samodzielnie zmielić płatki owsiane w blenderze na bardzo drobny proszek.
 2. Przygotuj kąpiel: Napełnij wannę ciepłą, ale nie gorącą wodą. Zbyt gorąca woda może dodatkowo wysuszyć skórę, co jest niepożądane, szczególnie przy problemach dermatologicznych.
 3. Dodaj owsiankę do wody: Dodaj od 1 do 2 szklanek zmielonego owsa do wanny. Możesz również umieścić owsiankę w płóciennym worku lub pończochy, aby uniknąć zatykania odpływu.
 4. Mieszaj wodę: Delikatnie mieszaj wodę ręką, aby owsianka równomiernie się rozprowadziła i utworzyła mleczną emulsję.
 5. Kąpiel: Zanurz się w wannie na około 15-20 minut. Pozwól skórze wchłonąć wszystkie korzystne właściwości owsa.
 6. Spłukanie: Po kąpieli delikatnie spłucz ciało ciepłą wodą, aby usunąć resztki owsa. Następnie delikatnie osusz skórę ręcznikiem, pamiętając o nie pocieraniu, aby nie podrażnić skóry.
 7. Nawilżenie: Na koniec zastosuj łagodny, bezzapachowy balsam nawilżający, aby pomóc skórze utrzymać nawilżenie.

Regularne stosowanie kąpieli owsianych może znacząco poprawić stan skóry, czyniąc ją bardziej miękką, gładką i zdrową. Pamiętaj jednak, że w przypadku poważnych problemów dermatologicznych, zawsze warto skonsultować się z dermatologiem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek formy domowego leczenia.