Domowe Leczenie

blog o zdrowiu

Leczenie

Ziołowe herbaty dobre dla serca – które wybrać?

Ziołowe herbaty od wieków są cenione za swoje lecznicze właściwości, a wśród nich wiele znajduje zastosowanie w wspieraniu zdrowia serca. W dzisiejszych czasach, gdy wiele osób szuka naturalnych metod na poprawę samopoczucia, ziołowe herbaty mogą stanowić cenny element codziennej diety. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, które zioła są szczególnie korzystne dla serca i jak można je wykorzystać do przygotowania naparów wspomagających zdrowie kardio.

Zioła dobre dla serca

Zioła od dawna są wykorzystywane w medycynie ludowej na całym świecie, a badania naukowe coraz częściej potwierdzają ich korzystny wpływ na zdrowie serca. Oto kilka ziół, które są szczególnie cenione za swoje właściwości kardioprotekcyjne:

 • Hawthorn (Głóg) – od wieków stosowany w Europie jako środek wspomagający pracę serca. Badania wskazują, że może on pomagać w rozszerzaniu naczyń krwionośnych, co poprawia przepływ krwi i obniża ciśnienie krwi.
 • Ziele dziurawca – znane z działania antydepresyjnego, ale również może mieć pozytywny wpływ na serce, poprzez redukcję stresu i poprawę nastroju, co jest ważne, ponieważ stres negatywnie wpływa na zdrowie sercowo-naczyniowe.
 • Melisa – często stosowana do łagodzenia napięcia i stresu, co może przyczyniać się do obniżenia wysokiego ciśnienia krwi, jednego z głównych czynników ryzyka chorób serca.
 • Zielona herbata – bogata w antyoksydanty, które mogą pomagać w obniżaniu poziomu złego cholesterolu LDL i poprawie przepływu krwi. Choć nie jest tradycyjnym ziołem, jej korzystny wpływ na serce jest dobrze udokumentowany.

Włączenie tych ziół do codziennej diety w formie herbat może być prostym i przyjemnym sposobem na wsparcie zdrowia serca. Jednak zawsze warto pamiętać, aby konsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii ziołowej, szczególnie jeśli przyjmuje się leki na receptę.

Jak przygotować ziołowe herbaty dla serca

Przygotowanie ziołowej herbaty jest proste i nie wymaga specjalnych umiejętności. Ważne jest jednak, aby używać ziół wysokiej jakości, najlepiej ekologicznych, aby uniknąć pestycydów i innych szkodliwych substancji. Oto kilka przepisów na herbaty ziołowe, które mogą wspierać zdrowie serca:

Herbata z głogu

Składniki:

 • 1 łyżeczka suszonych owoców lub kwiatów głogu
 • 1 szklanka wrzącej wody

Sposób przygotowania:

 1. Zalej suszone owoce lub kwiaty głogu wrzącą wodą.
 2. Odstaw na około 10-15 minut, aby napar dobrze się zaparzył.
 3. Przecedź i w razie potrzeby posłódź miodem.

Herbata z melisy

Składniki:

 • 1 łyżeczka suszonej melisy
 • 1 szklanka wrzącej wody

Sposób przygotowania:

 1. Zalej suszoną melisę wrzącą wodą.
 2. Odstaw na około 5-10 minut, aby napar dobrze się zaparzył.
 3. Przecedź i ciesz się relaksującym naparem.

Podobnie można przygotować herbaty z innych ziół, dostosowując czas parzenia do własnych preferencji smakowych i zaleceń dotyczących konkretnego zioła. Pamiętaj, że regularne picie ziołowych herbat może wspierać zdrowie serca, ale nie zastąpi leków przepisanych przez lekarza ani zdrowego stylu życia, w tym odpowiedniej diety i aktywności fizycznej.

Ziołowe herbaty to tylko jeden z elementów zdrowego stylu życia, który może przyczynić się do lepszego zdrowia serca. Warto również pamiętać o regularnych badaniach, odpowiedniej diecie bogatej w owoce, warzywa i pełnoziarniste produkty, a także o unikaniu nałogów takich jak palenie tytoniu czy nadmierne spożywanie alkoholu. Włączając do swojej diety ziołowe herbaty i dbając o aktywność fizyczną, możemy znacząco poprawić stan naszego serca i całego organizmu.